MENU
Jesteś tutaj: Wrocław Prawo jazdy na motor. Jakie są różnice między A, A1 i A2?

Prawo jazdy na motor. Jakie są różnice między A, A1 i A2?

08:22, dnia 18 październik 2022r.
Kategoria:Wrocław
344
0

Wiosna i cieplejsze temperatury sygnalizują początek sezonu motocyklowego. Czas przestać porównywać motocyklistów do siebie i doświadczyć wolności, jaką daje jazda na motocyklu. Zanim to zrobisz, przyjrzyj się różnym rodzajom prawa jazdy kategorii A. Być może będziesz mógł zostać kierowcą znacznie szybciej niż myślisz.

Jakie są RÓŻNE RODZAJE LICENCJI NA JAZDĘ KATEGORII A?

Większość osób nie wie, że w przepisach dotyczących prawa jazdy na motocykl istnieją istotne rozróżnienia. Wymagania dotyczące wieku i gwarantowanych uprawnień do określonych typów pojazdów różnią się między kategoriami A1, A2 czy A.

  • Kategoria prawa jazdy AM - Osoby zainteresowane złożeniem wniosku powinny mieć ukończone 14 lat za zgodą opiekunów prawnych lub rodziców. Pozwala ona na prowadzenie motoroweru o pojemności do 50 cm3 z silnikiem spalinowym lub elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW z prędkością 45 km/h. Z tym prawem jazdy można również kierować lekkim czterokołowcem. Możesz nim przewozić do 350kg i jechać do 45km/h. Z tym dokumentem można również prowadzić pojazdy wielośladowe, np. Motorower i przyczepę o masie nieprzekraczającej 100 kg. Od 2013 roku karta motorowerowa została zastąpiona prawem jazdy kategorii AM. Motorowerem mogą kierować osoby, które w 2013 roku osiągnęły pełnoletność.
  • Prawo jazdy kat A1 przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 16 lat i wyraziły zgodę na jego wydanie przez rodziców/opiekunów prawnych. Po uzyskaniu kategorii prawa jazdy A1 wolno nam kierować motocyklem, którego maksymalna pojemność silnika wynosi 125 cm3, moc nie przekracza 11 kW, a stosunek mocy do masy nie jest większy niż 0,01 kW/kg. Drugim typem jest motocykl trójkołowy, którego maksymalna moc wynosi 15 kW. Ten typ prawa jazdy pozwala na prowadzenie pojazdów w kategorii AM. To prawo jazdy pozwala na prowadzenie wymienionych pojazdów z przyczepą, ale tylko na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Prawo jazdy A2 - mogą się o nie ubiegać osoby, które ukończyły 18 lat. Posiadacz może kierować motocyklem o mocy do 35 kW i nie przekraczać 0,3 kW/kg. Prawo to pozwala posiadaczowi na kierowanie lekkimi czterokołowcami lub motocyklami trójkołowymi o mocy do 15 kW i może być łączone z każdym z wymienionych pojazdów z doczepioną przyczepą. Jednak to prawo jazdy jest ważne tylko w Polsce.
  • Prawo jazdy kat A - możesz je uzyskać po ukończeniu 24 lub 20 lat, albo jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej dwóch lat. Prawo jazdy kategorii A pozwala na prowadzenie każdego motocykla lub pojazdu wymienionego w kategorii AM. Zespoły stworzymy również po doczepieniu przyczepy. Jest to jednak dozwolone tylko na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

JAK ZDOBYĆ PRAWO JAZDY NA MOTOCYKL?

Niezależnie od tego, czy wybrałeś prawo jazdy na motocykl z jednej z kategorii A2, A2 i A, czeka Cię ta sama droga. Aby uzyskać zaświadczenie, że możesz bezpiecznie poruszać się po drogach, musisz najpierw przejść badania lekarskie. Następnie musisz złożyć wniosek do odpowiedniego urzędu o założenie profilu Kandydata na Kierowcę. Na podstawie numeru PKK i prawa jazdy można ubiegać się o kurs w wybranej szkole jazdy.

Kursy na prawo jazdy na motocyklach składają się z 30-godzinnej części teoretycznej i 20-godzinnej części praktycznej. Istnieje możliwość odbycia części teoretycznej kursu za pośrednictwem platformy internetowej. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i zminimalizowanie podróży. Warunkiem koniecznym do ukończenia kursu jest zdanie egzaminu wewnętrznego OSK. Następnie należy przystąpić do egzaminu państwowego. Po jego zdaniu masz prawo poruszać się po drogach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i ostrożności.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*