MENU
Jesteś tutaj: Łężkowice Czy biokominek daje ciepło

Czy biokominek daje ciepło

12:02, dnia 16 grudzień 2022r.
Kategoria:Łężkowice
792
0

Biokominek z definicji jest urządzeniem, które dostarcza ciepło i jest kluczowym elementem wystroju wnętrza. Biokominek musi skutecznie ogrzewać pomieszczenie i mieć wysoką sprawność cieplną. Aby to osiągnąć, ważne jest dopasowanie mocy biokominka do pomieszczenia oraz zastosowanie dobrej jakości paliwa, które zapewni wymaganą moc grzewczą.

Ogrzewanie biokominkiem jest tańsze

Biokominek może być wykorzystywany jako urządzenie grzewcze, ale jego ogrzewanie jest również drogie. Paliwem stosowanym w biokominku jest bioetanol. Powstaje on z naturalnych olejów i etanolu. Dzięki temu wytwarza ciepło i szybko się spala. Aby bioetanol mógł być efektywnie wykorzystywany, niezbędny jest specjalny podajnik. Podajnik łączy się wtedy z butelką z paliwem, a ona dozuje wymaganą ilość.

Bioetanol nie jest łatwopalny. Nie wytwarza sadzy, dymu, ani popiołu. W wyniku jego spalania powstaje para wodna i dwutlenek węgla w ilości odpowiadającej potrzebom jednej lub dwóch osób.

Omówmy teraz koszty. Koszt urządzenia będzie różny w zależności od jego mocy. Większe biokominki mogą spalić pełną butelkę bioetanolu już w ciągu 3-4 godzin. Generuje to koszt około 4 zł za godzinę. Biokominek o mniejszej mocy grzewczej będzie spalał 1 litrową butelkę bioetanolu przez 8 godzin. Generuje to koszt w wysokości PS1,5-2 na dobę.

Moc grzewcza lub sprawność cieplna nazywana jest również mocą grzewczą.

Omówmy teraz istotny temat dotyczący ogrzewania biokominkami: ich sprawność cieplną. Zależy ona od wielu czynników:

  • Wielkość biokominka,
  • Paliwa używanego do jego zasilania, czyli bioetanolu,
  • Konstrukcji biokominka,
  • Akcesoria,
  • Rodzaju palnika.

Średnia moc dla tradycyjnych kominków opalanych drewnem, która wynosi około 7-10 kW to 3kW. Dla większości biokominków jest to 3. Jest to wartość średnia, której nie należy krytykować. Producenci zdają sobie sprawę z tego, że kominki na biopaliwo mogą być wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń w zimne noce lub w chłodniejsze dni. Niektóre modele kominków na biopaliwo mają moc nawet 17 kW. Zależy to od konstrukcji palnika.

Palnik umieszczony na ramie głównej musi być większy i mieć łatwy dostęp do powietrza.

Podstawowym zadaniem biokominka jest ogrzewanie pomieszczenia, a nie dogrzewanie go. Biokominkiem można ogrzewać małe pomieszczenia, ale nie jest to właściwy sposób na ogrzewanie dużych salonów. Wynika to z powyższych wyliczeń ekonomicznych. Biokominki mogą być stosowane jako dodatkowy system grzewczy, dający oszczędności, ciepło i tworzący niepowtarzalny klimat. Nie jest to samodzielny system grzewczy.

Przy omawianiu efektywności grzewczej i ogrzewania biokominkami należy koniecznie wspomnieć o paliwie. Bioetanol powinni sprzedawać tylko sprawdzeni dostawcy. Kupuj tylko certyfikowane paliwo z zaufanego źródła.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*